aktualizováno: 11.05.2024 18:29:01

CYKLOPLAZ Chomutov - založeno 2007                                      

ŠUMBURK

BlueBoard.cz

ŠUMBURK


Nebýt majetkového vyrovnání mezi šlechtici,s největší pravděpodobností by město Klášterec nad Ohří přišlo o jednu z dominant svého okolí.Do té doby byl 541 metrů vysoký kopec pouze výrazným vrchem na levém břehu Ohře.

Kdy že to došlo k té změně? Dávno, dávno…. Ne však tak dávno vzhledem k tomu, že na vrchu začal vznikat hrad. Položení základního kamene je totiž datováno až do roku 1431 a celá stavba trvala pouhých pět let. V této, pro českou zemi tak složité době, nebylo nijak obvyklé, aby se začala stavět nová opevněná místa. Dohasínající husitské hnutí se drželo z posledních sila z odvážných bojovníků za víru sestávaly družiny lapků, které se neštítily ničeho. Země chudla a nebyly prostředky na opravu stávajících sídel, natož pak na stavbu nových. Navíc v době, kdy díky prudkému rozvoji palných zbraní, začínaly hrady na nepřístupných vrších ztrácet opodstatnění. Oproti jiným,dříve postaveným hradům, nemá tudíž Šumburk tak bohatou historii. Trvale osídlen byl totiž pouze něco málo přes sto let.


A jakže to bylo s tím majetkovým vyrovnáním?To bylo tak…

V roce1431 došlo k dělení perštejnského panství mezi Aleše a Viléma ze Šumburku. Zdá se zvláštní,že se psali ze Šumburku, když hrad ještě nestál? Nazývali se totiž podle původního rodového hradu v Sasku,který se jmenoval…jak jinak, než-li Šumburk. A právě druhý jmenovaný pán ze Šumburku, Vilém,se rozhodl, že si postaví hrad a nazve ho Novým Šumburkem. To se samozřejmě nelíbilo jeho bratrovi Alšovia na spory bylo zaděláno. Na jednom panství dva hrady!


Vilém měl skoro celý život spory nejen se svým bratrem, ale také se saskými knížaty, Bedřichem ze Šumburku(o panství Hoyeswerda v Dolní Lužici),s mosteckými měšťany a především s Vendem z Illburku (pánem na Haunštejně – dnes Horní hrad u Stráže nad Ohří). Venda Vilém dokonceroku 1443 lstí přemohl na jeho druhém hradu Egerberku(dnes Lestkov) a poté ho umučil v hradní věži hladem. To však již ze svého podílu Vilém téměř nic nevlastnil. Postupně prodával všechen majetek, až došlo i na hrad. Ten prodal roku 1449 i s Kláštercem nad Ohří Vilémovi z Illburku, vzdálenému příbuznému umučeného Venda. Ani ten se však z nabytého majetku dlouho netěšil. Jako nepřítel Jiřího z Poděbrad, toho času krále českého,musel celé své panství postoupit bratřím z Fictumu. Tento rod vlastnil Šumburk nepřetržitě až do roku 1543, kdy se majitelem stali opět pánové ze Šumburku. Ti však prodali hrad roku 1559 Petru Horynovi ze Lhoty.Přes Petrovu dceru Markétu se poté vlastníkem stal Huvar z Lobenštejna. A kruh se uzavírá –Šumburk kupuje již podruhé rod Fictumů.


Poslední majitelé s největší pravděpodobností však hrad Šumburk již neobývali a bydleli v dolním poplužním dvoře pod hradem nebo přímo v pohodlnějším Klášterci. Opuštěný hrad chátral a jeho zkázu dokonal požár v druhé polovině 16.století.

Vrchnost o pomalu se rozpadající hrad nejevila zájem a ten se tak postupem času měnil ve zříceninu.

K Šumburku je nejlepší se vydat od lázeňského areálu po červené turistické značce proti proudu Ohře.Zhruba po třech kilometrech uhýbá prudce doprava cesta, která je značena žlutou barvou a ta již vede přímo ke zřícenině.


Cesta se zdá chvílemi nekonečná, protože obtáčí vrch kolem dokola. Poté co se objeví mohutné zbytky opevnění, si jistě každý rád oddychne,že je u cíle. Odměnou všem dnešním dobyvatelům je pohled na poměrně zachovalou hradní zříceninu.


Takto zachovalé kamenné zdi by při pozorování zříceniny zespodu asi nikdo neočekával.

Stejně tak je třeba ocenit práci dobrovolníků, kteří prořezem dřevin dokázali odkrýt velice krásné výhledy směrem k Doupovu a Krušným horám.





Pro návrat zpět do Klášterce nad Ohří lze využít cesty kolem bývalého poplužního dvora, který ještě v letech nedávných sloužil zemědělským účelům. Dnes je však v zoufalém stavu a rozhodně nic nenasvědčuje tomu, že by se snad mělo blýskat na lepší časy. Přitom se jedná o opravdu velice zajímavý objekt, jehož historická cena je značná.


Kdo po návratu z jednoho z posledních výběžků Doupovských hor, dojde až na náměstí v Klášterci nad Ohří, může si na památku ve zdejším informačním centru koupit dřevěnou turistickou známku s vyobrazením právě navštívené zříceniny. Zříceniny kdysi rozlehlého hradu Šumburku.

Do daleka nabízí své kamenné vnady
Hrad,co leží nad ovocnými sady
V řece Ohři toho hradu obraz
Minulých let temný to odkaz
Dobýván byl mečem i ohněm
Hrad tam nahoře, na vrchu Šumném.


P.P.,Chomutov 26.4.2008

Prameny:Hrady,zámky a tvrze v Čechách (Svoboda 1984)

Foto:Archív (1)

P.P.(2-9)